راهنمای سایز فایل چاپ

افراد مبتدی و یا خیلی از عکاسان آماتور و نیمه حرفه ای، همیشه با موضوع چاپ عکس مشکل بزرگی داشتند . مثلاً عکسی گرفتند و نمی دونند که تا چه سایزی میتونند این عکس و چاپ کنند. یا مثلاً بسیاری از افرادی که با موبایل عکاسی می کنند، دلشون میخواد این عکس و در سایزهای بزرگی چاپ کنند. اما سوال اینجاست آیا این عکس مناسب چاپ در سایز بزرگ هست یا نه ؟!

یه باور غلط … !

یک باور غلط و اشتباهی که این روزها رواج داره اینه که همه به دنبال مگاپیکسل هستند و هر چی مگاپیکسل بالاتر باشه یعنی کیفیت هم بالاست اما اینطور نیست، شاید باورتون نشه دوربین های ۱۰ یا ۱۲ مگاپیکسلی عکس های با کیفیت تری نسبت به دوربین های موبایل ۲۰ مگاپیسکل به بالا میگیرند. حالا چرا ؟!

چون این برمیگرده به واحدهای بهم چسبیده مگاپیکسل در دوربین و موبایل که باهم فرق دارند.

فاکتورهای مهم یه عکس خوب مناسب چاپ

اگه با کامپیوتر هستی فقط کافیه روی عکس راست کلیک کنی ، و گزینه آخر Properties رو انتخاب کنی و تب Details رو انتخاب کنی و اگر با موبایل هستی فقط کافیه عکس رو انتخاب کنی و گزینه Properties یا Details رو انتخاب کنی و ابعاد و حجم سایز عکس رو مشاهده کنی.

این سایزها تعیین می کنن که حجم چقدر باشه و رزولیشن تا چه اندازه خوبه. که خوب طبیعتاً هر چی حجم و رزولیشن عکس بالا باشه کیفیت اون هم به طبع بالاتره و مناسب چاپ هست.

یه نکته خیلی مهم: هیچ وقت، هیچ وقت و هیچ وقت دوربین گوشی و با دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای مقایسه نکنید. چرا که پیکسل ها در گوشی بسیار تراکم دارند و وقتی که زوم می کنید کیفیت عکس میاد پایین. درسته؟!

به این عکس دقت کنین؛ درون کادر قرمز رنگ سایز عرض (width) و طول (height) رو مشاهده میکنین. ما یه روابطه ای داریم که میشه به کمک اون مقدار pixel  رو به cm تبدیل کنیم. و اینطوری میتونیم متوجه بشیم که این عکس ما مناسب برای چاپ چه سایزی هست. که در خروجی کار هم کیفیت بهتری و شاهد باشیم.

 

فرمول رابطه

عکس نمونه

نکته: پس دقت کنین که اگر قراره یه عکس در سایز ۲۰*۳۰ چاپ کنین حتما باید رزولیشن اون طبق عکس نمونه حداقل ۵۶۷*۸۵۰ برای رزولیشن ۷۲ رو داشته باشه

مشکل تغییر رنگ در چاپ ، دلایل مختلفی داره. مثلا استفاده از دستگاه چاپ قدیمی، نوع کاغذ، تنظیم چاپ نادرست، بدکالیبره شدن مانیتور و چاپ و غیره. اما واقعاً دلیل اصلی این موضوع چیه ؟! نمایش عکس در کامپیوتر یا صفحه موبایل از یه سری پیسکل های نوری تشکیل شده، اما خوب عکس روی بافت کاغذ نقش می بنده و فاقد پیکسل های نوریه. پس این و در نظر بگیرین که همیشه ۱۰ الی ۱۵ درصد اختلاف رنگ و نور با آنچه که می بینید وجود داره.

این بحث اختلاف رنگ در چاپ و مانیتور به اینجا ختم نمیشه،اما در همین حد هم کافی بود که بدونین. برای اون دسته از علاقه مندانی هم که مایل هستند بیشتر در مورد این موضوع بدونن، در آینده نزدیک در نوشته های فریبلاگ در موردش حتما حتما صحبت میکنیم.

لطفاً قبل از ارسال عکس برای چاپ در تخته شاسی به این مورد دقت کنین که یک حاشیه امن به اندازه ۰.۵ سانتی متر دور تا دور عکس برای خودتون در نظر بگیرین. یعنی در این فاصله سعی کنین متنی، کادری، یا المان مهمی و قرار نداده باشین. چرا که جهت سهولت در چسباندن عکس بر روی شاسی، از هر طرف ۰.۵ بریده میشه. عکس زیر و نگاه کنین :

همینطور که می بینید، دور تا دور عکس یه خطوط قرمز رنگی کشیده شده که نشون میده ، این قسمت ها ممکنه بر روی تخته شاسی بریده شه.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
۵/۵
بستن
مقایسه